Gestalt psychoterapie

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
6. října 2020

Co je Gestalt terapie?

Gestalt je forma terapie zaměřená na přítomnost, prožívání a na vyjadřování emocí. Zakladatel Fritz Perls prosazoval teorii, že problémy lidí vznikají z nedostatečného uvědomování si pocitů.

Jak nám terapeut pomůže?

Terapeut zaměřuje pozornost na oblast uvědomování si pocitů a zadává různé úkoly, aby zvýšil klientovo uvědomování přítomného okamžiku. Toto uvědomování se týká bezprostředních zážitků. Například při jídle si má jedinec plně uvědomovat vzhled, vůni i chuť jídla, pocity při žvýkání a polykání a s tím spojené pocity příjemnosti, odporu apod. Hlavním pravidlem je princip přítomnosti. Terapeut klade otázky „co máte nyní ve vědomí“, „co se nyní děje“, „co cítíte v tomto okamžiku“. V terapii se má klient též naučit přijmout odpovědnost za své tělesné orgány a funkce. Obvykle o nich hovoří ve třetí osobě: „oko mrká“, „ruce se chvějí“. Tento způsob vyjadřování převádí terapeut do formy „já mrkám“ a „já se chvěji“. Často vede terapeut klienta také k tomu, aby se vžil do svých orgánů a mluvil za ně, sděloval, co svými projevy vyjadřují.

Fritz Perls

Název Gestalt terapie

Název převzal její tvůrce, Fritz Perls, z německé školy tvarové psychologie. Přestože byly pokusy, aby se i u nás zavedl název tvarová terapie, zdomácněl i u nás, podobně jako v angličtině, z němčiny převzatý název Gestalt terapie.

Kdo byl Frederick Perls?

Friedrich Perls více známý jako Fritz Perls emigroval z Německa před nacismem, a to nejprve do Holandska, a později do Johanesburgu v Jižní Africe, kde pracoval jako psychoanalytik. Později začal být kritický vůči psychoanalýze a napsal knihu, ve které položil základy svého pozdějšího přístupu. V roce 1946 se se svou manželkou přestěhoval do USA, kde založili Institut pro Gestalt terapii.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.

Související terapeuti